Domján Tibor, Budapest
A Telekom-nál bevett gyakorlat - melyet személyes tapasztalatból is merítek - hogy miután szerződést köt az ügyféllel és jóesetben megkezdi a szolgáltatást, utána már egyáltalán nem érdekli őket az ügyfél problémája. A telefonos ügyfélszolgálata, ha hosszú, néha 15-25 perces várakoztatás után végre elérhetővé válik, rendszerint nem tud megfelelő felvilágosítást adni, vagy bizonyos esetekben egész egyszerűen egy üzletbe irányít, ahol csak szintén hosszas várakozás után lehet ügyet intézni, sok esetben ott is eredménytelenül.
Ha az ügyfél, mert maradjunk a saját, egy alap internetelőfizetéses példánál, lakóhelyet változtat, akkor a szolgáltatás átkötésére a Telekom-nak az ASZF szerint 30 napja van. Ha ez nem történik meg, akkor az ügyfél felbonthatja a szerződést, de a Telekom, ezt hosszas utánajárogatás és telefonálgatás után sem hajtja végre, nem igazolja vissza, ráadásul gond nélkül folytatja a számlázgatást, a szolgáltatás nyújtása nélkül is.
Az NMHH a Magyar Telekomot 65 millió forint bírsággal sújtotta a kötbérfizetési és az ahhoz kapcsolódó tájékoztatási kötelezettség elmulasztása miatt, valamint kötelezte a szolgáltatót a kötbérkezelési folyamatának módosítására - olvasható az NMHH közleményében.
A bírság összegének megállapításakor az NMHH figyelembe vette, hogy a Telekom jogsértő kötbérkezelési gyakorlata sok ezer előfizetőjének okozott érdeksérelmet és a szolgáltató átmenetileg több milliós vagyoni előnyre tett szert. Növelte a bírság összegét, hogy a létesítési eljárások körében a szolgáltatásnyújtás késedelmes teljesítését az NMHH korábban már több eljárásában megállapította és szankcionálta, de ennek ellenére a szolgáltató ismételten jogsértő magatartást tanúsított. A hatóság kötelezte a szolgáltatót, hogy közleményt tegyen ki honlapjára, hogy az általa elkövetett jogsértés az előfizetők védelmében széles körben ismertté váljon.