2024. 12. 21., Szombat
Tamás névnapja

Ötlettár mérgező élelmiszerek helyett

Ötlettár mérgező élelmiszerek helyett
2014-10-12
Mindannyian egészségesen szeretnénk táplálkozni, iskolába, munkába egészséges szendvicseket pakolni gyermekeinknek, családtagjainknak. A baj csak az, hogy ha üzletekben vásárolunk készételeket, szalámikat, konverveket, ezt nemigen tudjuk megtenni.
 
Ma már szinte minden késztermékben ott szerepel az összetevők listájában az aszpartám, a nátrium-glutamát, a nátrium-nitrit, amik a legjobban károsítják a szervezetet, főleg a fejlődésben lévőt. Összegyűjtöttem pár olyan egyszerűbb ételt, amik természetesebbek és a gyerekek is szívesen fogyasztják.
 
Cikk: Kovács Adrienn Nikoletta

 
Nézzünk egy átlagos hétköznapot, iskolai vagy munkahelyi tízórai szünetet. Általában az ember ilyenkor szendvicseket csomagol szeretteinek. A kenyér és zsemle mivoltára most nem térnék ki, inkább maradjunk a tölteléknél. Margarint semmiképpen nem ajánlanék, ugyanis az egy hidrogénezett növényi zsír, egy vegyi hulladék, ami szintén semmi jót nem fog eredményezni, ha leküldjük a hasunkba. Ha mindenképpen ragaszkodunk ehhez, akkor keressünk olyat ami nem hidrogénezett eljárással készült. De igen finom házi margarint mi is szintén készíthetünk otthon.
 
Receptet >>> ide kattintva <<< találnak
 
 

Alapul vegyünk egy hidegen sajtolt étolajat és kókuszzsírt, ami szintén ne legyen hidrogénezett. A kókuszzsír felolvasztott állapotban legyen. A szűrt kókuszzsír íztelen és szagtalan. Tehetünk bele még pirított hagymát, zöldfűszereket. Lazábbá tehetjük, ha sült paradicsomot és paprikát pépesítve keverünk még bele.
 
Ezt mindenki saját maga tapasztalja ki, mi az az íz, ami leginkább megfelel az ízlésének. Mivel tartósítószert nem tartalmaz, napokon belül használjuk fel az egészet, vagyis egyszerre csak kisebb mennyiséget készítsünk. Ez egy olyan finom krém lesz, amihez már csak jégsaláta és paradicsomkarikák szükségesek egy zsemlébe vagy kiflibe. És ami a legfontosabb: nincsennek benne adalékanyagok. A megvásárolt hidegen sajtolt olajat és kókuszzsírt ha csak erre a célra használjuk, akkor nagyon sokáig elég lesz.
 
Jó próbálkozást kívánok hozzá, de senki ne csüggedjen ha  elsőre nem olyan lesz, mint szeretnénk.

A következő amit mutatni fogok, egy sült szejtán szelet. Bio üzletekben kapható búzasikér néven, egy kis tasakban. Az elkészítése kicsit időigényesebb, de megéri a fáradozást. Az interneten számos helyen videókkal is bemutatva látható, hogyan kell elkészíteni. Rendkívül egészséges, nagy fehérje tartalmú és igen finom. Szendvicsben, szalámik helyett ideális salátával és paradicsommal. Hamburgerekben is kiváló. Sőt, én még a borzasztó gusztustalan virslik helyek is ezt ajánlanám, mert mustárral és kenyérrel is nagyon nagyon finom.
 
Stőhr Gréta híres vegán szakács, író, modell és műsorvezető akit sokan ismerhetnek a Gréta konyhája című főzőműsorból, nagyon profi módon mutatja be önöknek a készítés menetét:


Grétától rengeteg jó receptet, ötletet, segítséget >>> ide kattintva <<< is kaphatunk.

Amit én igen gyakran készítek szendvicskrémnek, az egy lencse pástétom. A megfőzött lencséhez adunk kb. fél dl étolajat, két-három gerezd apróra vágott fokhagymát, sót ízlés szerint, zöldfűszereket és serpenyőben, olajon megsütött kb. 4-5 db paradicsomot. Az egészet botmixerrel összepépesítjük és kész. Nagyon finom. Minnél több benne a paradicsom, annál finomabb.
 
Ha hűtőbe tesszük a mardékot, egy pici folyadék ki fog válni a lencséből, így fogyasztás előtt keverjük el ismét az egészet. Ezt a krémet gombából is elkészíthetjük azzal a különbséggel, hogy a gombát nem megfőzzük, hanem serpenyőben megsütjük egy pici hagymával. Nagyon finom mindkét változat. Szendvicsbe kiváló.
 
 
Mivel vegán vagyok, így húsmentes ételeket tudok ajánlani a kedves olvasóknak, ami sokkal inkább jobbat tesz a szervezetüknek, mint a hús. Most nézzünk egy-két zöldségből készült fasírtot. Olyan finomak, hogy az emberek teljesen meg szoktak lepődni, amikor először megkóstolják. Mivel a nátrium-glutamát függőséget is okoz, az emberek nem nagyon vonzódnak  a természetes ízekhez, hanem inkább azt választják, amiben a mérgező szer megtalálható. 
 
Az egyik legegyszerűbb és legfinomabb szerintem a krumpli fasírt. Reszelt krumplihoz adunk két-három gerezd fokhagymát, egy fej vöröshagymát, pirospaprikát, bazsalikomot vagy majorannát. Tehetünk bele egy paradicsomot is, mert nagyon finommá tesz bármely fasírtot. 
 
Összekeverjük és annyi liszttel kezdjük el összegyúrni hogy összeálljon az egész. Tehetünk bele egy két szem almát is, amit szintén kézzel reszeljünk le, mert az alma olyan anyagokat tartalmaz, amik összefogják a fasírtot. Megformázzuk a fasírtokat meghempergetjük zsemlemorzsában és megsütjük. Nagyon finom szendvics készül belőle salátalevéllel és paradicsommal.
 
Mennyivel jobb, mint egy nátrium-nitrites párizsi, nem igaz? Az interneten számos receptet találhatunk, kezdjünk keresgélni, keressük a megoldásokat a mérgezett élelmiszerek helyett. Csak rajtunk múlik mit fogyasztunk. Én mindig törekszem az egszerűbb és olcsóbb megoldásokra. 

Csillag Ösvény Jósda