2024. 04. 25., Csütörtök
Márk névnapja

Megsemmisítené a görög oligarchiát a Sziriza pénzügyminiszer jelöltje

Megsemmisítené a görög oligarchiát a Sziriza pénzügyminiszer jelöltje
2015-01-29
Görögországban a szólásszabadságot a csődbe ment bankárok, fejlesztők és médiatulajdonosok szentségtelen hármasa veszélyezteti, ami a mások termelékeny munkájából élősködők és harácsolók szószólójává lett. Meg fogjuk semmisíteni az alapzatot, amire építettek évtizedeken keresztül, azt a rendszert és hálózatot, amely aljas módon szívja el a társadalom minden más tagjának energiáját és gazdasági erejét - olvasható a damianreloaded blogon közzétett interjú részlete, mely Yanis Varoufakis, közgazdász-professzorral, a Valve videojáték-fejlesztő és -kiadó közgazdászával készítettek, aki az új görög kormány pénzügyminisztere lesz.

 
 
Yanis Varoufakis, most még közgazdász-professzor, hétfőn már a Sziriza pénzügyminisztere lehet. 
 
 
R: Mit fog tenni a Sziriza kormány az első száz napban?
 
Először is, meg kell oldanunk a humanitárius válságot. Abszurd dolog, hogy most 2015-ben, vannak olyan emberek, akiknek munkájuk és otthonuk volt, sőt, boltjuk is még néhány évvel ezelőtt, most hajléktalanok és éhesen fekszenek le. Elfogadhatatlan, hogy az iskolások gyertyafénynél írják a házi feladatot, hiszen az állam lekapcsolta őket az elektromos hálózatról, mert az végtelenül bölcsen úgy döntött, hogy a villanyszámlán keresztül adóztatja meg az ingatlanokat. Vannak dolgok, amik nagyon kevésbe kerülnek, mégis jelentős szimbolikus, társadalmi, etikai és erkölcsi hatások van. Ez a három programpont közül az első.
 
Második lépésben reformra van szüksége az országnak, mélyreható reformra, Reformálni kell az adózási módszert, ami én hármas bűnszövetkezetnek nevezek. Görögországban a hármas bűnszövetkezet a közbeszerzésekre épít, ahol az állam bevételt hajhászó beszállítói mélyen a zsebekbe nyúlnak. A görög autópálya megépítése háromszor annyiba kerül, mint a francia autópályáké. Ez elfogadhatatlan. 
 
A hármas bűnszövetkezet második tagja azok a csődbe ment bankárok, akik jelentős árakat csikarnak ki. Harmadik tagja a közmédia, amely folyamatosan csődben van. Feltehetjük a kérdést akkor, hogy miként tudnak megélni, amikor sohasem volt nyereségük. 

R: Szinte már hallani is, Varoufakis úr, hogy az európai központ azzal vádaskodik majd, mi köze van a baloldali pártnak a szólásszabadsághoz?

Nagyon sok. Teljes mértékben a szólásszabadság hívei vagyunk. Görögországban a szólásszabadságot a csődbe ment bankárok, fejlesztők és médiatulajdonosok szentségtelen hármasa veszélyezteti, ami a mások termelékeny munkájából élősködők és harácsolók szószólójává lett. 

R: És mit fognak tenni konkrétan az oligarchiával?

Meg fogjuk semmisíteni azt az alapzatot, amire építettek évtizedeken keresztül, azt a rendszert és hálózatot, amely aljas módon szívja el a társadalom minden más tagjának energiáját és gazdasági erejét. 

R: Ön nem csupán közgazdász, ismeri az országának a történelmét is. Tisztában van vele, mi történt utoljára, amikor valaki megpróbálta elvenni a hatalmat a görögök oligarcháitól. 

A jó harcot költségektől függetlenül kell megvívni. 

R: Az ára pedig az lehet, hogy egy ponton a Sziriza kormány azt látja, hogy veszélyben a demokrácia.

Nincs más lehetőség, mint szilárdan szembeszállni azokkal az erőkkel, amelyek alapvetően fosztják meg a demokráciát a lényegétől. Térjünk a harmadik programpontra. Ugye ott van a humanitárius válság, Görögország reformálása, az oligarchia megtámadása, amely adómentességgel ússza meg a dolgokat, mert a problémát nem annyira az adócsalás, mint az adómentesség jelenti. A Harmadik feladat, az, hogy újratárgyaljuk a hitel-megállapodást az európai partnerekkel, mert az káros az egész Európára nézve.

R: Önök éveken keresztül a politikai élet peremén voltak. Milyen érzés az, hogy most egyszerre a hatalom közlébe kerültek?

Borzalmas. Egy szóval: borzalmas. Ugyanakkor, ahogy Harvey is mondta, az egyetemeken, ahol életemben megfordultam, Nagy-Britanniában, Ausztráliában stb., mindig úgy gondoltam, hogy azokat a munkatársaimat, akik tanszékvezetők vagy dékánok akartak lenni, azonnal ki kell zárni, mert csak kelletlen módon lennének közszolgák. Mi tehát kelletlen jelöltek vagyunk a hatalomra, sajnos a történelem és ez a válság taszított bennünket erre a központi színtérre, ahol egy méregpoharat kaptunk örökségbe és olyan alapvető dolgokat kell megtennünk, amit még a burzsoá pártoknak kellett volna. 

R: Ha Ön vagy bármelyik munkatársa végül bekerül az Euró-csoportba két héten belül, mit mondana ott?

Ideje, hogy kimondjuk az igazságot arról, hogy mennyire fenntarthatatlan, ahogy Európa tagadással kezeli a csődjét, aminek kellős közepén áll, és az euró rendszer architektúrájában rejlő problémát. 

R: Annak esélye, hogy Görögország kiszorul az euró zónából...

Nulla

R: Mi történik az euró zónával, ha így marad fenn?

Ha nem reformáljuk meg az euró rendszert, ha nem védjük ki a sokkhatásokat, amit én úgy hívok, hogy többlet visszaforgatási mechanizmus az euró zónán belül, akkor az euró zóna néhány éven belül tönkremegy.

R: Miért?

Mert nem lehet egy olyan monetáris uniónk, amely úgy tesz, mintha képes lenne túlélni egy jelentős pénzügy válságot egyszerűen azzal, hogy még több pénzt ad hitelbe az eladósodott országoknak olyan feltétellel, hogy húzzák össze a nadrágszíjat. 

Csillag Ösvény Jósda