2024. 04. 23., Kedd
Béla névnapja

Haderőfejlesztés: háborúra is készülhet orbán

Haderőfejlesztés: háborúra is készülhet orbán
2017-02-19
Villámelemzés Trump kockázatairól, az EU és a NATO lehetséges bukásáról, a nemzetek közti területszerző és más háborúkról.

Villámelemzés: Molnár F. Árpád "ÉLI"
 
Orbán hadseregfejlesztésbe fogott. 2026-ig a térség egyik legerősebb haderejét ígéri.

Ez nekem hamarabb eszembe jutott. Mert miért akar ma egy orbán viktor hadsereget fejleszteni? És én miért vetettem fel ezt előtte?

A válasz: mert háborúban gondolkodtam. Elnökként tudtam volna, hogy nem biztos, hogy háborút indítok, de kacérkodom a gondolattal, ezért hadseregfejlesztésbe fogok. Számomra a minta a hitleri Németország volt, amely szintén azért kezdett hadsereget fejleszteni, mert tervezte a háborút.

Míg mindenki más aludt és halogatott.

Orbán mit akar? Íme pár azonnal eszembe ötlött variáció:

1. Háborút tervez, de nem biztos abban, hogy indítani fog háborút. De hátha igen, ezért elkezd hozzálátni a haderő fejlesztéséhez.

2. Az Európai Unió - az iszlamista migráció kötelezősége miatt - szétesőben. Az önálló nemzetállamok azonnal magukban hordozzák és megannyi politikus számára kívánják a nemzetállamok közti háborút. Ennek motivációja a területszerzés, a hódítás. Az EU felbomlása olyan, mint amikor kecskére bíztuk a káposztát. Minél különállóbb nemzetállamokat építünk, annál biztosabb, hogy háború lesz. Mert ilyenek vagyunk. Az emberi faj ilyen. Mi, politikusok is ilyenek vagyunk. Ezért is jutott eszünkbe már akkor, egymástól függetlenül annyiunknak szerte Európában, amikor Anglia bejelentette, hogy kilép az EU-ból.

Európa-szerte azonnal háborúkról kezdtünk álmokat szövögetni. De azonnal!

3. Donald Trump hatalomra kerülése előtt és óta az EU széteséséről beszél, a NATO újragondolásáról (azaz akár megszüntetéséről). Ő is ember, a hozzáállása akár egy nap alatt megváltozhat, de a felvetései élnek. A felvetései pedig kimondják annak gondolatát, hogy az EU-t szándékosan szétzilálhatja, a NATO-t szándékosan felbomlaszthatja. Európa országai katonai költségvetésének emelése - amit Trump szintén ismételget az amerikai választások előtt és után óta visszatérően - szintén okozhat NATO-amortizációt. Semmi nem garantálja ugyanis, hogy ezt Trump nem követeli túl, és semmi sem garantálja, hogy a NATO tagállamai hajlandók az USA által követelt összegeket befizetni.

Azaz a NATO puszta léte is külön veszélybe került, mióta Trump hatalomra került. Én is Trump-ra voksoltam, mert tudtam, hogy kockázatos, de inkább a kockázat, mint Hillary Clintonnal a további lassú és halál biztos rothadás. A biztos tovább rothadás helyett egy kaszinóban dobókockákkal dobtam. Ezt jelenti Trump választása.

Putyinként meg is ülném az EU és a NATO kapcsán fent rögtönzött halmazati amortizációs lehetőségeket, és segítenék mindezek beteljesítésében. Trump-pal viszont óvatosan bánnék, mert ha őt akarom manipulálni Putyinként, akkor Trump egymaga nagyobb ellenállóvá lehet, mint az egész EU és annak országai, és mint az egész NATO együttvéve.

4. Negyedik ok, amiért orbán haderőt fejleszteni akarhat - de ebben hiszek a legkevésbé -, hogy Trump azt nyomja, kvázi követeli a NATO országaitól, hogy sokkal többet fizessenek, mint eddig.

Tény, hogy az USA - Trump szavai miatt - nem az a megbízható katonai szövetséges, mint eddig volt. Eddig minden NATO-ország kényelmesen hátradőlhetett, hogy a gazdag amerikai nagybácsi egymaga olyan sok pénzt és erőt tol a hadászatba, hogy itt az összes többi országnak szinte semmi dolga nincs. Trump azt mondja, hogy ebből elég volt. Most már fizessenek - az USÁ-val valamiféle arányban - Európa országai is!

Csakhogy a katonai fejlesztésekkel tovább szegényedhet Európa, azaz - ismét a kockázat - az EU puszta léte is még inkább veszélybe került. Az EU országainak nyugati orientációja is. Számos országban a kapitalizmus és a többpártrendszer is. Ezt okozza a migráció, és ezt okozza szegénység. Ezt okozza az EU szétverése, és ezt okozza a NATO felbomlása is.

A lényeg: nyilván van miért haderőt fejleszteni. Orbán részéről való revizionista kezdemények, vagy bármi más áll a háttérben, én bizony a szláv országok helyében (is) már most odanéznék orbán Magyarországára, mi sülhet ki ebből, és megtenném, vagy elkezdeném megtenni a helyükben a szükséges ellenlépéseket.

Vagy a valóra váltást, kedvem szerint.

Ha bármely környező ország nemzetbiztonsági szakembere volnék, vagy olyan országoké, akik bármely érintettel gazdasági vagy bármilyen más érdekkapcsolatban állnak, bizony megtenném vezetőim felé az első figyelmeztetéseket. és körvonalaznám az első saját választerveket.

És a hírt hallván rögtönözve képernyőre is vetettem az első rögtön kelt gondolatok egy részét, nem vészmadárként, de azért megjegyezvén, hogy amikor a "bűnüldözés" terén a magyar hatóságokkal és a Demeter Ervin-féle titkosszolgálatokkal dolgoztam - az első orbán-kormány idején -, már kezdetekkor is állandóan azzal szembesültem, hogy több eszem van, mint az egész rendőrségnek és a titkosszolgálatoknak együttvéve. Aztán ugyanezt megtapasztaltam a hülye és kettőig számolni nem tudó ostoba arab államok kapcsán. És nem utolsó sorban a nyugati országok vonatkozásában.

De a fenti pontok akkor sem vészharang a részemről, és a legtöbb nemzetbiztonsági elemzés azért több irányú, hogy figyelmeztessen minél több kockázatra és előállható helyzetre. Tehát nem vészmadárként mondom a háború lehetőségét, hanem azért, mert zörög a haraszt, mert fújja a szél.

De nem minden szélből lesz tornádó.

Titkolt tények: Trianon

Történelmi tény, hogy az I. világháború kitöréséért a Magyar Királyságot felelősség nem terhelte. Ugyanakkor az 1920. évi Békeszerződés delegációi a világháború kitöréséért ...

Csillag Ösvény Jósda