2025. 01. 02., Csütörtök
Ábel névnapja

Ha Giró-Szász András simán bevallott egymilliárdos vagyont, akkor vajon mennyivel rendelkezhet?

Ha Giró-Szász András simán bevallott egymilliárdos vagyont, akkor vajon mennyivel rendelkezhet?
2014-11-24
Majd egy évtizeddel ezelőtt, amikor az éppen nem kormányközeli holdudvarok politikai elemzői még viszonylag színvonalas politikai és gazdasági eszmefuttatásokra voltak képesek, Giró-Szász András az egyik nagy kedvencem volt, felkészültsége és közérthetősége folytán. Előfordult, hogy kifejezetten sajnáltam,  amikor a politikai vitaműsorokban nyújtott frappáns és összeszedett megnyilvánulásait mindenféle demagóg handabandákkal terelgette az adott műsor vezetője, vagy éppen az aktuális kormány házi elemzője.
 
Egy ideje tudom, hogy képernyőn lévő hivatásos politikai elemzőt soha nem szabad sajnálni, hiszen ahogy bármelyik igazságügyi szakértő vagy pszichiáter, a politikai elemző is megrendelés alapján dolgozik, a megrendelő igényei szerint, ráadásul meglehetősen nagy pénzekért. Sőt, brutálisan nagy pénzekért. Giró most ilyen pénzekből vallott be közel egy milliárdot.

Domján Tibor, Budapest
 
 
 
Ahogy a sajtóból ismertté vált, a napokban újra eladta üzletrészét tanácsadó cégében Giró-Szász András, így a Strategopolis Kft. jelenleg 750 millió forinttal tartozik neki. Minderre azért volt szükség, mert november 4-e óta, kormányzati kommunikációért felelős államtitkárként, Giró-Szász Andrásnak le kellett adnia a vagyonnyilatkozatát, amely szerint néhány száz négyzetméternyi ingatlana, 140 millió forintos megtakarítása (takarékébetét és biztosítás), 25-30 milliós jachtja, gondolom, némi aprója tejre, meg kiflire, ja és egy 750 millió forintos kintlevősége van, mely a Strategopolis Kft. eladott üzletrészéből származik, két éves kifutással. A brutáis összeg az üzletrész vételárából és ki nem vett osztalékból tevődik össze.
 
Kerek háromnegyed milliárddal jön neki tehát a Strategopolis, melyet 2006 óta gründol néhány egyéb hivatásos közpénz-feldolgozó vállalkozásban (bűn?)részes társával karöltve, és amely összeg azért is rendkívül érdekes, mert bár a Strategopolis Kft. utolsó öt évének nettó árbevételei - a hatályos cégadatok szerint legalábbis - a kormányváltás óta szemlátomást is szépen gyarapodtak, összességében mégis épphogy csak meghaladták az egymilliárd forintot, nem beszélve az adózott eredményéről, amiből ugye az osztalékot fizetni szokták. Ez utóbbi, a hivatalos cégadatok szerint az elmúlt öt év összességében alig több, mint kétszámillió forint, amiből csak komoly könyvelési bravúrral lehet(ne) (több)százmilliós osztalékot fizetni, egy megközelítőleg 61%-os tulajdonrész után.
 
Abba most ne is menjünk bele, hogy nem egy "piacról élő" cégről van szó, tehát nem kell a bevételeinek jelentős százalékát marketingre, meg hasonlókra fordítani és ha mind a tíz bejelentett foglalkoztatottja havonta egymilliót is keresne (ami szintén nem életszerű), ha az irodájukat havonta valójában is milliókból tartanák fent, akkor sem érthető, hogy miből lesz egy fehér A/4-es lapokra, gyakran kopi-pészt baromságokat írogató vagy az irodájától pár száz méterre, szóban tanácsokat osztogató mikrovállalkozásnak, rendszeresen harmad-, negyed-, sőt ötödannyi stb. az adózott ereménye, mint a nettó árbevétele.
 
 
Visszatérve az irreálisan magas árú üzletrészhez és/vagy osztalékhoz, az természtesen igaz, hogy a Századvég-csoportnak (melynek részét képezi a Strategopolis Kft.) még 2013-ban, csak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ígért mintegy 4,7 milliárd forintot közvélemény-kutatásra, tanulmánykészítésre és tanácsadásra és persze, egyéb helykről is dől a lé, ám ha Giró-Szász Andrásnak - hivatalosan legalábbis - a cégcsoportot alkotó másik két cég (Századvég Gazdaságkutató Zrt, a Századvég Alapítvány) tekintetében nincs érdekeltsége, akkor nehéz megérteni, hogy vajon miből származik - ugyan majd a jövőben, de -  jelentős nagyságrendű, szép kerek, ráadásul az elmúlt pénzügyi évekre vonatkozó borítékolt osztalék ígérete? Ha pedig mégsem a lebegtetett osztalék képvisel jelentős részt az összegben, akkor vajon kinek éri meg ennyi pénzért bevásárolni magát a cégbe, ha nem kimondottan pénzt akar mosni?

Csillag Ösvény Jósda