Domján Tibor, Budapest
Forrás: Costadelsol
Jack Walters főhadagy, sajnos meghalt a második világháborúban, feltehetően lelőtték a bombázóját, ami ekkor még nem facsemetékkel volt töltve, tehát nem volt lehetősége elgondolása kivitelezésére, igaz, még nem is volt rá alkalmas technológia, azonban hosszú idő után, végre lehetővé vált a megvalósítása.
Ötletét kidolgozva, ötvözve a modern technikát, a már "bevált" háborús gyakorlattal, már igen komoly erdősítési programokat hajtottak végre. Hawaii nagy erdőtüzei után, ezzel a módszerrel állították helyre a vegetációt, telepítették újra a leégett erdőségeket.
Megvalósult tehát az ötlet: a fa bomba
A palántákat megfelelő tápanyagú földdel töltött, biológialag lebomló falú mini konténerbe zárják, amelynek hegyes vége beszúródik a földbe. A konténerben lévő földben a palánta gyökere megerősődik, az időközben lebomló konténer falán áthatolva a természetes talajban növekszik tovább. A másik fajta növényibomba úgy működik mint a "keljfeljancsi". A súlypontja alul van, ezért bármelyik oldalával ér földet, egyenesbe áll.
A módszer egyik nagy előnye a költségtakarékos erdő telepítés, amit nehezen megközelíthető helyeken is el lehet végezni. Ilyenek a meredek hegyoldalak, teherautókkal elérhetetlen fennsíkok, leégett erdőségek és még számtalan terület.
A másik előnye a hatékonyság. Mig a hagymányos, kézzel végzett erdőtelepítésnél napi 1000 fa palánta elültetése kiváló eredménynek számít, addig a bombázós módszerrel, percenként akár 3000, naponta tehát akár 900.000., nem tévedés, kilencszázezer fa palántát képes egy repülőgép naponta a földbe bombázni.
Ezt az eredményt a fa palántákat tartalmazó, mini konténerek szőnyegbombázás szerű leszórásával tudják elérni, amit például a C130-as katonai szállító-bombázók igénybevételével végeznek, de tulajdonképpen bármelyik bombázó repülőgép alkalmas a feladatra.
Az eddigi tapasztalatok igen kedvezőek. A legtöbb palánta a földetérés után fejlődésnek indul. Az első telepítések úgy tíz éve kezdődtek és az ültetvények azóta is szépen fejlődnek.
A módszer hatalmas lehetőségeket biztosít a kivágott, letarolt erdőségek újratalapítésre és sztyeppés, de fásításra alkalmas területek beültetésére, a Föld vegetációjának rehabilitására.