Frederick Alexander ausztrál színész dolgozta ki az Alexander-technikát az 1890-es években. Abból indult ki, hogy a helyes testtartás és a helyes mozgás testünkre és lelkünkre egyaránt jó hatással van. Meggyőződése volt, hogy ha a nap folyamán figyelünk testtartásunkra, mozgásunkra és egyensúlyunkra, azzal megszabadulhatunk rossz szokásainktól is.
A helytelen testtartás és az ebből következő hibásan végzett feladatok a test gerincoszlopának eltorzulásához és az izmok elmerevedéséhez vezethet. Mindezek együtt fejfájást, feszültséget, stresszt, hátfájást, fáradtságot és általános rossz közérzetet eredményezhetnek.
Az Alexander-technika egyedüli alkalmazása nem funkcionál terápiaként, de rendszeres alkalmazásával visszanyerjük a helyes testtartást, a test pedig annyira ellazul, aminek következtében a feszültségek oldódnak, akadálytalanná válik a légzés, a vérkeringés és az emésztés. Enyhülnek stresszes eredetű panaszaink, mint például a fejfájás.
Az Alexander-technika lényege a testünkre való odafigyelés. Segítségével magabiztosabbak leszünk, pozitívabb lesz a gondolkodásmódunk és testünk is egészségesebb lesz. Minden korosztály biztonságosan alkalmazhatja.
A technika az alternatív gyógymódok közé tartozik. Sok országban egészségbiztosítási pénztár által támogatott, teljesen természetes alkalmazási terület. Magyarországon még nem annyira elterjedt. Alkalmazása során a technikát javasló személy először megfigyeli a pácienseket, majd bemutatja nekik a helyes testtartást, tanácsokkal látja el őket. Utána mindenkinek, a mindennapok folyamán kell figyelnie saját magát és testtartását. Ezt tudva, minden nap sokat tehetünk egészségünkért, anélkül, hogy kifejezetten bármit is csinálnánk. Saját életünket tesszük így könnyebbé, felszabadultabbá és boldogabbá.