A B12 vitamin egy vízben oldódó vitamin. Fontos szerepe van a fehérje és a szénhidrát anyagcserében és a vörösvértestek képzésében. A B12 vitamin hiányát a vegán táplálkozású emberekhez szokták kapcsolni, azonban ugyanúgy kialakulhat nem vegán táplálkozású emberek körében is. Az okok között szerepel a túlzott cukor, alkoholfogyasztás és a túlzott baktériumpusztítás, a sterilitás, valamint a sok agyonfinomított élelmiszerek fogyasztása. A hiány emésztési problémákkal és vérszegénységgel is jár, aminek több tünete ismert, többek között fáradékonyság, levertség, aluszékonyság.
A B12 vitamin nem más, mint baktériumok anyagcsereterméke, vagyis a baktériumok ürüléke. Az emberek és állatok vastagbeleiben élő baktériumok állítják elő. Jó minőségű termőtalajban szintén élnek B12 vitamint gyártó baktériumok. Ezért ha jó termőtalajban termett zöldségeket fogyasztunk, akkor ha vegán táplálkozásúak is vagyunk, nem fog B12 vitaminhiányunk kialakulni. Viszont a rossz termőtalajban és az agyon műtrágyázott vagy vegyszerezett földeken már nem élnek meg a B12 vitamint gyártó baktériumok. A nem ökológiai helyen tartott állatok testéből készített termékek sem feltétlenül tartalmaznak B12 vitamint, ezért ha a nem vegán táplálkozású ember nem eszik rendszeresen ökológiai helyről származó zöldséget és gyümölcsöt, akkor nála nagy valószínűséggel ugyanúgy B12 vitaminhiány fog fellépni.
Nem kifejezetten a vegánoknak kell tablettákkal tömniük magukat, hanem mindenkinek, aki nagyüzemi állattartásból származó állati testekkel táplálkozik és ez mellett nem eszik jó földből származó zöldséget és gyümölcsöt. Néha saját termesztésű zöldséget és gyümölcsöt is ajánlatos fogyasztani, amit mosatlanul együnk meg. A szervezetünk által előálított B12 vitamint sajnos nem tudjuk teljes egészében hasznosítani, így pótolnunk kell.
Hasznosabb volna Magyarországon a mezőgazdaságot támogatni és fellendíteni a húsipar helyett, mivel jobban segíti az emberek egészségét egy jó termőföldből való zöldség és gyümölcs, mint egy agyonkínzott, napot sem látott állat halott teste, sokszorosan feldolgozva.