2025. 01. 10., Péntek
Melánia névnapja

95 milliós kölcsönre 28 milliárd követelés - A bíróság megsemmisítette az elsőfokú ítéletet

95 milliós kölcsönre 28 milliárd követelés - A bíróság megsemmisítette az elsőfokú ítéletet
2015-01-15
Az UniCredit Bank történelmi hullámokat vető botránya lett, amiről elsőként a MULTIMÉDIA HÍRHÁTTÉR számolt be, amikor Magyarország egyik legfontosabb otthonvédője, Ruszkai Barnabásné adott interjút arról, hogy vállalkozásukra 95 millió forint kölcsönt vettek fel, amiből kb. 25 milliót visszafizettek, az UniCredit Bank pedig kamatokkal együtt kiszámlázott ellenük 28,5 milliárd forint tartozást.

A botrány hamar körbejárta a sajtót. Az UniCredit Bank - mint ahogy ezt későbbi dokumentumfilmünkben iratokkal bizonyítottuk - eztán először elismerte az úgynevezett tévedését, majd a következő hónapban ismét kiszámlázott 28,5 milliárd forint tartozást, amihez precízen hozzászámolt különféle kamatokat is, így a tartozás szerintük egy hónap alatt további 1 milliárd forinttal nőtt.

Érdemes közbevetni: a magyarországi média szépen agyonhallgatta, hogy a HÍRHÁTTÉR terítette az ügyet, ahogyan az összes magyarországi média eltitkolta, sok vezető média pedig össze-vissza hazudozott (mint pl. Origo, Magyar Nemzet, HVG, Blikk, Népszava, Hír24, 444), amikor e cikk írója, a HírAréna főszerkesztője Orbán Viktor és Vida Ildikó ellen tettem feljelentést. S miközben a világsajtó sorra megkeresett, minthogy a feljelentésem híre bejárta a Föld bolygót, aközben vezető nyugati médiumok is arról érdeklődtek tőlem, miért titkolja a feljelentést az összes magyar média? A nyugati médiaorgánumok újságírói azon is keseregtek, hogy Magyarországon nem létezik független média.

A 28 milliárdos ügyre visszatérve: hogy mennyire megbízható az a bank és az a bankrendszer, amely képtelen egy normális, megbízható elszámolást az asztalra tenni és hány ezer vagy hány tíz- vagy százezer esetben állapított meg ez a bank (ahogyan felszorozva az összes többi bankéval is) sokkal több tartozást és hátralékot olyan civilek, vállalkozók, cégek stb. tömegei ellen, akik ezt észre sem vették vagy akik hiába vették észre, mert a bíróság a pert sem volt hajlandó megindítani, vagy pedig megindította, de aztán a korrekt elszámolást - ahogy ez az esetek közel 100 %-ában lenni szokott - egyszerűen lesöpörte, a civileket és vállalkozásokat pedig minden vagyonából kiforgatta, ez már az UniCredit Bank esetében is felbecsülhetetlen!

Mi módon várható el a lakosságtól bármiféle törvényismeret és elszámolási, jogkövetkezményi stb. profizmus vagy hozzáállás, amikor a világ leggazdagabb bűnözői, a bankárok sem képesek erre, sőt, amint azt pl. a "Rések a pajzson - Bankok, maffiák, Izrael, EU és üzenet az amerikai titkosszolgálatoknak!" című, monetáris és titkosszolgálati körökben különös figyelmet és elismerést aratott dokumentumfilmünkben is elmondtuk: a bankok és csatlósaik részéről a szándékos bűnelkövetési és bűnszervezeti halmazat tulajdonképpen egyértelmű, világos és kézenfekvő.

Cikk, valamint a bírósági fotók és filmkockák: Molnár F. Árpád
Munkatárs: Domján Tibor
 
A Fővárosi Törvényszék Markó utca 27. számú épületében, az 1. emelet 86-os tárgyalótermében két nappal ezelőtt, 13-án tartott tárgyaláson több tucat, a médiából is ismert jogvédő, valamint több olyan civil szervezeti vezető is megjelent, akik a legnevesebb devizahiteles és otthonvédő szervezetek irányítói. Így pl. Póka László (Nem adom a házamat mozgalom), Falus Zsolt (Bankcsapda), Balog István, Zomborszky-Fehér Zsolt és mások. Ezen szervezetek jobbára bekerültek az ország legtöbb és legnevesebb devizás, otthonvédő stb. szervezeteit tömörítő Otthonvédelmi Tanácsba és a később létrejött, dr. Monostory Attila nemzetközi hírű jogász elnökké választásával felépült Devizahiteles Karta szervezetekbe is. A jelen bírósági tárgyalásra, a médiumok közül kizárólag a MULTIMÉDIA HÍRHÁTTÉR és a HírAréna jelent meg, Domján Tibor és Molnár F. Árpád (azaz én) képviseletével. A bíróság határozathozatalára aztán bejelentkezett a Hír24 egy újságírója is.

Ruszkai Barnabásné (Györgyi) az ország egyik legismertebb és legkellemesebb stílusú otthonvédője. Ő az, aki - miután mi terítettük az ügyet, és rengeteg média megkereste - arról lett az országos médiában is sűrűbben emlegetett, hogy az UniCredit Bank egy a vállalkozására, többük részéről felvett 95 millió forintos kölcsönre 28 és fél milliárd forint tartozást számlázott ki. A bank precíz elszámolást - nem beszélve megbízható elszámolásról - azóta sem volt képes felmutatni. Nyilvánvaló, hogy az UniCredit Banknak nem csak az összes ügye megbízhatatlan, de aki kicsit is konyít a bankok belső működéséhez, viszonyaihoz vagy ügyleteihez, hamar tudja, hogy az összes bank szélsőségesen megbízhatatlan és nem kezelhető másként, mint abszolút megbízhatatlan bűnözőként.

Az időnként 28-29 milliárdos tartozással üldözött Ruszkai Barnabásné és felperes társai részéről indított pernek most nem a 28-29 milliárdos nem létező tartozás volt a tárgya, hanem többek között a tartozásra vonatkozó semmisségi per. Az elsőfokú bíróság valóban slendrián és hanyag módon tárgyalta le az ügyet és mint az esetek úgy 98 %-ában, slendrián és hanyag módon a banknak adott igazat. A bíróság másodfokon ezt a slendrián, hányaveti eljárást semmisítette meg és adta vissza az elsőfokú bíróságnak, újratárgyalásra.

Ritkaság, amikor egy bíró a törvényeket ismerve és betartva folytatja le a tárgyalást, továbbá nem köt bele a hallgatóságba, hogy miért vannak sokan, ezért amihez joguk van, azt nem tiltják meg nekik (nevezetesen ahhoz, hogy egy nyílt tárgyalást végighallgassanak), és mivel sokaknak nem jutott ülőhely - minthogy a tárgyalóterem ehhez kicsi volt -, ezért a tárgyalás befejeztekor a bíró elnézést kért azért, hogy nem elég nagy teremben folyt le a bírósági tárgyalás. Az sem megszokott, amikor a bíró nem kötekedik a médiával, hogy a média mit akar, na de miért akar felvételt készíteni, na de miért nem mennek máshová stb., hanem ezek helyett egyszerűen regisztrálja, hogy az újságírók mely médiumoktól készítenek kép- és hangfelvételt a nyilvános tárgyalásról.

Nos: a Dr. Tulipán Marianna bíró által vezetett tanács viszont mindezen fenti civilizációs feltételeknek megfelelt, ezért nem fordult botrányosba már a tárgyalás megkezdése előtt a per, ahogyan nem ritkán lenni szokott, folytatódva aztán rögtönzött tüntetésekkel és a médiában véget nem érő, jelentős botrányokkal.

A tárgyalást követően, szünet után a Dr. Tulipán Marianna bíró által vezetett tanács közölte: a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására kötelezte. A végzés ellen fellebbezés nincs. A bíróság indoklásában elmondta: erre olyan "eljárási szabálysértések miatt" van szükség, amiket az elsőfokú bíróság követett el.

Dr. Tulipán Marianna bíró esetében már a tárgyalás során, a határozathozatali periódus előtt feltűnt az a szakmaiság, ami bíróknál roppant ritka. Ugyanis a bírók jelentős része egyébként nem is ért a szakmájához, sőt, az eléjük kerülő perekben gyakori, hogy az időközben sok tekintetben kikupálódott lakosság sokkal inkább ért és átlát például egy devizaügyet, mint a bírók, akikre ráterhelik ezek tárgyalását. A bíróknak legalább a fele egyszerűen nem is érti azt az ügyet, amiben aztán - ahogyan az egyik bírósági kollégium elnöke ismerősünknek (aki a közelije) megfogalmazta - 'törvénytelenül' határozatot/ítéletet hoz. A bíróság vezetői szerint ugyanis (belső információ, az egyik bírói kollégium elnökétől) mi, bírók "nem tiszteljük a magántulajdont, nem tartjuk be a törvényeket és mindig annak ítélkezünk, aki nagyobbnak/erősebbnek tűnik". (Nem szó szerinti, csak majdnem szó szerinti idézet.)

A Fővárosi Törvényszék tanácsvezető bírója viszont nem a bírók tulajdonképpen összeséhez tartozott, ráadásul szakmailag is felkészült volt.

A bíróság alaposnak nevezte azt az elsőrendű alperesi kifogást (a bank jogi képviselőjének kifogását), hogy nem lehetnek alperesek a végrehajtás megszüntetése iránti perben azok, akiket a végrehajtási per nem érint, mivel egy ilyen pert "csak a végrehajtást kérő ellen lehet és kell megindítani". Márpedig az elsőfokú eljárásban olyan pénzintézeti érdekeltségek is alperesek voltak, akiket a per tárgya nem érintett.

Dr. Tulipán Marianna bíró szerint - aki nem felolvasta, hanem élő szóban fogalmazta meg az elsőfokú ítélet megsemmisítését indokoló határozatát -:

- Tehát csak az elsőrendű alperes lehet ennek a pernek az alperese, tehát valóban, az elsőfokú bíróság akkor járt volna el helyesen, ha a keresetlevelet már rögtön, idézés kibocsátása nélkül elutasítja. (...) Más olyan összekapcsolt keresethalmaz ugyanis nem került előterjesztésre - más kereset a másod-, harmadrendű alperesekkel szemben -, amire tekintettel ennek a pernek a tárgya nem csak végrehajtás-megszüntetési per, hanem egyéb más jog iránt is folyna, hiszen velük szemben tűrésre irányult a kereset, végrehajtás megszüntetésének a tűrésére pedig más személyek, akár szerződéskötésben résztvevő személyek ellen nincs helye kereset indításnak, tehát megismételt eljárásban elsődleges feladata lesz az elsőfokú bíróságnak, hogy a szükségtelenül és feleslegesen perbe állított másod-harmadrendű alperes tekintetében a megfelelő eljárásjogi következményeket levonja.

"Valóban, így fordulhatott elő az a nonszensz helyzet", ami előállt - mondta a bíró.

Dr. Tulipán Marianna - akinek korábbi pereiből is (amikkel találkoztunk) az mutatkozott, hogy szakmai szempontból sokkal felkészültebb, mint a többi bíró - a másodfokú határozat indoklásában azt mondta:

- A polgári perrendtartás szabályai alkalmazandók a perben, a bíróságot ez köti, tehát nem fordulhat elő az, hogy a másod-, harmadrendű alperesek a felperes keresetteljesítése érdekében terjesztenek elő következetesen nyilatkozatot. A másodfokú bíróság megítélése szerint ezen túlmenően a kereset amúgy sem volt pontos, hiszen ahol egyértelműen ki kell tűnni, hogy mi az érvényesített jog, ezzel szemben még a pontosított kereset tartalma alapján is az zavaros volt, az egyes tényállási elemek és az érvényesíteni kívánt jog nem voltak egymásnak pontosan megfeleltetve (...).

Dr. Tulipán Marianna bíró azt mondta, hogy a felperes (Ruszkainéék és jogi képviselőik) a semmisség vonatkozásában pontosabban kell fogalmazzon, és az elsőfokú bíróságnak erre fel kell hívnia a felperes figyelmét.

- Tehát hogy a szerződést támadja-e vagy a tartozást elismerő nyilatkozatot. Az elsőfokú bíróság tehát nem követelte meg pontosan a kereset előterjesztését, hiánypótlásra ebben a körben nem hívta fel, és hát ami lényeges eljárási szabálysértés a részéről, az az volt, hogy nem tájékoztatta a polgári perrendtartás 3. szakasz 3. bekezdésében foglaltaknak megfelelően a felperest a bizonyítási perről, a bizonyítandó tényekről és a bizonyítás elmulasztásának a következményeiről.

Dr. Tulipán Marianna elmondta: a felperes semmisség és a Ptk. szabályai szerint is támadta ezt a szerződést. "Egyrészt az ítélet pontosan nem is ismerteti a kereseti kérelmet, de semmiféle tájékoztatást nem adott abban a körben, hogy" a törvénynek a fogyasztói kölcsönre vagy a lakossági kölcsönre vonatkozó szabályai, értelmező rendelkezései szempontjából "mely releváns tények szorulnak bizonyításra (...), de főként nem adott tájékoztatást a Ptk.-ra alapuló megtámadási illetőleg semmisségi okra vonatkozóan, semmilyen tájékoztatást, még általános jellegű tájékoztatást sem". Ami tájékoztatás rendelkezésre áll, azok "kizárólag az eljárási szabályokról adott általános tájékoztatások voltak illetőleg (...) volt a közjegyzői okirat átvételével kapcsolatos tájékoztatás, de konkrétan, hogy akár az előterjesztett semmisségi okok illetőleg a megtévesztésre alapított megtámadás tekintetében mi a bizonyításra szoruló tény és a bizonyítási teher, az elmulasztás következménye, erről nem adott tájékoztatást, márpedig a bírói gyakorlat nem tartja elégségesnek az általános tájékoztatás adását a jogi képviselő vele járó fél számára sem, hanem előírja, hogy konkrétan kell az előterjesztett érvényesített jogra vonatkozóan pontos tájékoztatást adni a bíróságnak és csak ennek elmulasztása esetén alkalmazhatja a bizonyítatlanság következményeit. Ezzel szemben az ítélet lényegében megállapítva azt, hogy az adott esetben nincs szó fogyasztási kölcsönről, a Ptk.-ra alapított okokkal, érvénytelenségi okokkal lényegében nem is foglalkozott, indokát sem adta ennek. Nem is ismertette részletesen, tehát az ítéletben. Mindezek alapján tehát ez olyan lényeges eljárási szabálysértés volt, ami az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését eredményezte."

A másodfokú bíróság további területekben is hasznosnak ítélte, hogy az elsőfokú bíróság megfelelően járjon el. "Itt viszonylag az elsőfokú bíróság megítélésénél bonyolultabb jogi helyzet van" - mondta a konkrét részletekbe belemenve Dr. Tulipán Marianna bíró.

Ruszkai Barnabásné (Györgyi), a 28-29 milliárdos bankbotrány hőse, a bírósági határozat után - az ügyvédje, Dr. Radnai Miklós és Dr. Takács Gábor mellett külön kiemelte, hogy sokat segített Menyhárt Péter, Dr. Polgár Zoltán ügyvéd, valamint többek között Póka László, a Nem adom a házamat mozgalom vezetője. Ruszkainé Györgyi külön köszönetet mondott mindenkinek, aki a tárgyaláson megjelent.

Az elsőfokú alperes jogi képviselőjét (ügyvédjét) kivéve mindenki hozzájárult ahhoz, hogy róluk felismerhető kép- és hangfelvétel készüljön.
 
 
 
 

Titkolt tények: Trianon

Történelmi tény, hogy az I. világháború kitöréséért a Magyar Királyságot felelősség nem terhelte. Ugyanakkor az 1920. évi Békeszerződés delegációi a világháború kitöréséért ...

Csillag Ösvény Jósda